Menu Close

I am passionate about Brookline and its future

Endorsements

Brookline Town Officials

John Van Scoyoc
Select Board

Kenneth Lewis
Economic Development Advisory Board, TMM Precinct 11

Roger Blood
Chair, Housing Advisory Board

Susan Cohen
Commissioner, Brookline Housing Authority

Chris Dempsey
Brookline Transportation Board Chair, TMM Precinct 6

David Jack
Brookline Preservation Commission

Barbara Scotto
School Committee, TMM Precinct 8

Helen Charlupski
School Committee

Jeffrey P. Allen
Former Select Board Chair

Marty Rosenthal
Former Select Board, Brookline PAX Chair, TMM Precinct 9

Richard Benka
Former Select Board, TMM Precinct 13

Nancy Daly
Former Select Board, TMM Precinct 12

Neil Wishinsky
Former Select Board Chair, Advisory Committee, TMM Precinct 5

Ben Franco
Former Select Board

Joseph Geller
Former Select Board

Gil Hoy, Jr.
Former Select Board, TMM Precinct 13

Pamela Lodish
Former School Committee Chair, Advisory Committee, TMM Precinct 14

Rebecca Stone
Former School Committee Chair, TMM Precinct 3

Barbara Senecal
Former School Committee Vice-Chair, TMM Precinct 13

Abby Cox
Former School Committee, Former TMM Precinct 8

Joyce Jozwicki
Former School Committee, TMM Precinct 9

Judy Meyers
Former School Committee Chair, Former TMM Precinct 12

Brookline Townwide Organizations

Ruth Kaplan
Chair, Brookline Naming Committee, Former School Committee,
Former TMM Precinct 13

Diana Spiegel
Former Co-Chair, Brookline Neighborhood Alliance, Green Caucus Member, TMM Precinct 2

Georgia Johnson
Board Member, Brookline Community Mental Health Center

Thomas Gallitano
Chair, Development Committee, Brookline Mental Health Center, Former TMM Precinct 16

Pam Roberts
Friends of the Library Board Member, Former Florida Ruffin Ridley School Building Committee Member, Former PTO Co-President of Florida Ruffin Ridley School

Marty Rosenthal
Brookline PAX Chair, Former Select Board, TMM Precinct 9

Elias Audy
Former President, Brookline Chamber of Commerce and Brookline Rotary Club

Steve Herscovici
Advisory Board, Brookline Education Foundation

Peggy Campion
Member, Brookline Education Foundation

Chobee Hoy
Advisory Board, Brookline Education Foundation

Susan Rothstein
Advisory Board, Brookline Education Foundation

Emily Dolbear
Former Chair, Brookline Education Foundation

Ian Roffman
Former Chair, Brookline Education Foundation
Former TMM

Margaret Talmers
Former Chair, Brookline Education Foundation

Brookline Advisory Committee

Michael Sandman
Chair, Advisory Committee, TMM Precinct 3

Ben Birnbaum
Advisory Committee

Linda Carlisle
Advisory Board, Brookline Education Foundation

Neil Gordon
Advisory Committee, Constable, TMM Precinct 1, Green Caucus Member

Steven Kanes
Advisory Committee, Former TMM Precinct 1

Janet Gelbart
Advisory Committee

Janice Kahn
Advisory Committee, TMM Precinct 15

Pamela Lodish
Advisory Committee, TMM Precinct 14, Former School Committee Chair

Susan Park
Advisory Committee, TMM Precinct 2

Carlos Ridruejo
Advisory Committee, TMM Precinct 14

Kim Smith
Advisory Committee, TMM Precinct 6

Claire Stampfer
Advisory Committee,  Green Caucus Secretary, TMM Precinct 5 

Paul Warren
Advisory Committee, TMM Precinct 1

Christine Westphal
Advisory Committee

Neil Wishinsky
Advisory Committee, TMM Precinct 5, Former Select Board Chair

Sean Lynn-Jones
Former Chair, Advisory Committee, TMM Precinct 1

Carol Caro
Former Advisory Committee, Former TMM Precinct 10, Green Caucus Member

Kelly Hardebeck
Former Advisory Committee, TMM Precinct 7

Stanley Spiegel
Former Advisory Committee, TMM Precinct 2, Green Caucus Member

Brookline Town Meeting Members

Cathleen Cavell
TMM Precinct 1, Green Caucus Member

James Franco
TMM Precinct 1

Neil Gordon
TMM Precinct 1

Carol Hillman
TMM Precinct 1, Green Caucus Member

Sean Lynn-Jones
TMM Precinct 1, Former Chair, Advisory Committee

Paul Warren
TMM Precinct 1

Lisa Liss
TMM Precinct 2

Rita McNally
TMM Precinct 2

Susan Park
TMM Precinct 2, Advisory Committee

Linda Pehlke
TMM Precinct 2, Green Caucus Member

Jane Piercy
TMM Precinct 2

Robin Friedman
Former TMM Precinct 2

Susan Roberts
TMM Precinct 2

Diana Spiegel
TMM Precinct 2, Former Co-Chair of Brookline Neighborhood Alliance, Green Caucus Member

Stanley Spiegel
TMM Precinct 2, Former Advisory Committee, Green Caucus Member

Harry Bohrs
TMM Precinct 3

Mary Dewart
TMM Precinct 3

Murray (Mac) Dewart
TMM Precinct 3

Jane Gilman
TMM Precinct 3

Gary Jones
TMM Precinct 3

Don Leka
TMM Precinct 3

Michael Sandman
TMM Precinct 3, Chair, Advisory Committee

Frank Steinfield
TMM Precinct 3

Rebecca Stone
TMM Precinct 3, Former School Committee Chair

Sarah Axelrod
TMM Precinct 4

Robert Daves
TMM Precinct 5

Olivia Fischer Fox
TMM Precinct 5

Hugh Mattison
TMM Precinct 5

Randolph Meicklejohn
TMM Precinct 5, Green Caucus Member

Faith Michaels
TMM Precinct 5

Phyllis O’Leary
TMM Precinct 5

Andrew Olins
TMM Precinct 5

Claire Stampfer
TMM Precinct 5, AC  Green Caucus Secretary

Neil Wishinsky
TMM Precinct 5, Former Select Board Chair, Advisory Committee

John Bassett
TMM Precinct 6

Chris Dempsey
TMM Precinct 6, Brookline Transportation Board Chair

Sam Levine
TMM Precinct 6

Kim Smith
TMM Precinct 6, Advisory Committee

Susan Cohen
TMM Precinct 7

Susan Granoff
TMM Precinct 7

Kelly Hardebeck
TMM Precinct 7, Former Advisory Committee

Jonathan Margolis
TMM Precinct 7

David-Marc Goldstein
TMM Precinct 8, Green Caucus Member

Cathy Kaplan
TMM Precinct 8

Barbara Scotto
TMM Precinct 8, School Committee

Maura Toomey
TMM Precinct 8, Green Caucus Member

Barr Jozwicki
TMM Precinct 9, Former Director of PAC who led the fight to build Brookline Senior Center

Joyce Jozwicki
TMM Precinct 9, Former School Committee

Pam Katz
TMM Precinct 9

Thomas Marton
TMM Precinct 9

Marty Rosenthal
TMM Precinct 9, Former Select Board, Brookline PAX Chair

Dwaign Tyndal
TMM Precinct 9, PAX Board

Judith Vanderkay
TMM Precinct 9

Robert Weintraub
TMM Precinct 9

George Abbott White
TMM Precinct 9

Frederick (Ted) Livingston
TMM Precinct 10

Alexandra (Sandy) Spingarn
TMM Precinct 10

David Lescohier
TMM Precinct 11, Green Caucus Member

Kenneth Lewis
TMM Precinct 11, Economic Development Advisory Board

Nancy Daly
TMM Precinct 12, Former Select Board

Casey Hatchett
TMM Precinct 12

Jonathan A. Karon
TMM Precinct 12

Richard Benka
TMM Precinct 13, Former Select Board

John Doggett
TMM Precinct 13

John Freeman
TMM Precinct 13

Fran Hoy
TMM Precinct 13

Gil Hoy, Jr.
TMM Precinct 13, Former Select Board

Lee L. Selwyn
TMM Precinct 13

Barbara Senecal
TMM Precinct 13, Former Vice-Chair of the School Committee

Cliff Brown
TMM Precinct 14

Paula Friedman
TMM Precinct 14, Green Caucus Member

Kenneth Goldstein
TMM Precinct 14

Roger Lipson
TMM Precinct 14

Pamela Lodish
TMM Precinct 14, Former School Committee Chair, Advisory Committee

Lynda Roseman
TMM Precinct 14

Arthur Segel
TMM Precinct 14

Fred Levitan
Former TMM Precinct 14

Carlos Ridruejo
TMM Precinct 14, Advisory Committee

Sassan Zelkha
TMM Precinct 14, PAX Board, Police Reform Committee Board

Eileen Berger
TMM Precinct 15

Michael Berger
TMM Precinct 15

Jane Flanagan
TMM Precinct 15, Green Caucus Member

Jean Senat-Fleury
TMM Precinct 15

Benedicte Hallowell
TMM Precinct 15

Janice Kahn
TMM Precinct 15, Advisory Committee

Ira Krepchin
TMM Precinct 15

Richard Nangle
TMM Precinct 15, Green Caucus Member

Saralynn Allaire
TMM Precinct 16, Green Caucus Member

Adrienne Bowman
TMM Precinct 16

Steve Chiumenti
TMM Precinct 16

Danielle DaSilva
TMM Precinct 16

Regina Frawley
TMM Precinct 16

Scott Gladstone
TMM Precinct 16

Michael Harrington
TMM Precinct 16

Julie Jette
TMM Precinct 16

Alisa Jonas
TMM Precinct 16

Judy Leichtner
TMM Precinct 16

Rachel Rubin
TMM Precinct 16

Nathan Shpritz
TMM Precinct 16

Carolyn Thall
TMM Precinct 16

Dennis Dewitt
Former TMM

Community Supporters

Anthony L. Abner, MD

Deborah Abner

Elizabeth Abraham

Dale Adler, MD

Danit Ben-Ari

Dianne Blau

Michael Blau

Ellie Boynton

Michael Brown

Gabrielle Bueno

Raphael Bueno, MD

Rebecca Bueno

Tad Campion

Ellen Carno

David Cavell
Former Assistant Attorney General for Massachusetts AG Maura Healey

Elizabeth Childs

Cathy Corman

Al Davis

Susan DeLong

Catherine Donaher

Morris Effron

Anna Egozy

Yair Egozy

Tom Elwertowski

Michele Fishel

Frank Friedman, MD

Matthew Gifford

Dan Givelber

Fran Givelber

Nancy Green

David Hemenway

Mark Irvings

Susan Irvings

Bruce Johnson

Ken Kaplan

Sarah Kianovsky

Timothy Kickham

Avraham Lebenthal, MD

Ofir Lebenthal

Ori Lebenthal

Sarit Lebenthal

Yarden Lebenthal

Neil Leifer

Alberta Lipson

Peggy Maguire

Mary Mahlmann

Joanne Mahoney

Allison Malouf

Charlotte Mao, MD

Thomas McClennan II

Scott McInturff

Zane McInturff

Chris Mears

Michael Meyerowitz, MD

Susan Mulski

Alyssa Naim

Jody Newman

Braha Oren

Ronny Oren

Robin Pelzman

Mark Penzel

Ellen Poss

Yolanda Rodriguez

Jennifer Roffman

SaraAnn Rosenthal

Carolyn Sax, MD

Paul Sax, MD

Adam Scotto

Frances Shedd-Fisher

Barbara Sherman

John Sherman

Boris Shneyderman

Jace Shneyderman

Polina Shneyderman

Carol Troyen

Hannah Weighart

Scott Weighart

Jill Winitzer

Susan Wishinsky

Ellen Zucker
Board Member, National Organization of Women, Recipient, Champion of Justice Award, NAACP Cambridge Branch

Mark Zuroff